KARŞINIZDA DB12 VOLANTE

Yakın zamanda tanıtılan DB12 Coupe'ye eşlik eden - markanın yeni nesil spor arabalarının ilki olan bu üstü açık model, muhteşem Super Tourer performansını ve yol tutuşunu tavandan aşağı sürüşün karşı konulamaz duyusal heyecanıyla birleştiriyor.

Eşsiz zarafete ve sportif karaktere sahip sınıfı belirleyen bir otomobil olan DB12 Volante, Aston Martin'in ünlü yüksek performanslı üstü açık araba geleneğinin en son üyesi. Stil ve zanaatkarlığın zamansız nitelikleri, ileri teknolojiler ve son teknoloji mühendislikle yeniden canlandırılırken, sürüş deneyimi mümkün olan en keskin noktasına getirildi.

Aston Martin İcra Kurulu Başkanı Amedeo Felisa şunları söyledi: "Müşterilerimizin çoğu için üstü açık bir sürüş deneyimi büyük zevk. Aston Martin Volante, altmış yılı aşkın bir süredir bu duyguyu yakaladı ve benzersiz bir tarzda ifade etti. Yeni DB12 Volante ile kuralları değiştirdik ve DB12 Coupe'nin tüm saflığını ve istisnai sportif yeteneklerini koruyarak bu duyguları yoğunlaştıran bir otomobil yarattık. Her açıdan ender ve gerçek bir spor üstü açık araba olan bu otomobil, önyargılara meydan okuyacak ve yeni nesil Volante müşterisi bulacaktır”. 

Coupe modeline paralel olarak geliştirilen DB12 Volante, Aston Martin'in en seçkin DB serisinin bu son evriminde oyunun kurallarını değiştiren tasarım, mühendislik ve teknolojik geliştirmelerinin aynısına sahip. Yalnızca DB12 Coupe'deki yeni dinamik seviyeyi desteklemek için değil, aynı zamanda DB12 Volante için aynı rakipsiz sürüş deneyimini sunmak için tasarlandı.

Araç seviyesindeki kapasiteyi eşleştirmek için, Volante'nin gövde altının tüm unsurlarının detay mühendisliğine ve teknik özelliklerine odaklanıldı. Arka süspansiyon üst montaj noktaları ve yanal bağlantılar gibi temel yapısal öğelerin yanı sıra motor çapraz desteği dahil olmak üzere performans eklemeleri, DB12 Volante küresel burulma sertliğini yaklaşık %5 oranında artırır. 

Araç bütünlüğü ve dinamik performansı için eşit derecede önemli olan tüm süspansiyon montaj noktaları, yanal olarak kapsamlı bir şekilde yükseltildi (ön aksta %140).

DB12 Coupe'nin geliştirilmesiyle uyumlu olan bu değişiklikler, sınıfının lideri araç tepkisi doğrusallığı ile merkezde ve merkez dışında hassas direksiyon bağlantısı sağlamak için izole edilmemiş bir direksiyon kolonunun ve tamamlayıcı direksiyon ve amortisör ayarının kullanılmasına izin verdi.

DB12 Volante, motor çapraz bağlantısı da dahil olmak üzere gövde altı bileşenlerinde yapılan değişiklikler sayesinde, küresel burulma sertliğinde %3,7'lik bir artış ve yanal sağlamlıkta odaklanmış iyileştirme ve süspansiyon performansı ve iyileştirmesinde kazanımlar görüyor. Yalıtılmamış bir direksiyon kolonu ve daha sert bir ön aks (+%140), merkez dışı ve merkez dışı direksiyon hissinin ve genel bir sürücü bağlantısı hissinin iyileştirilmesine katkıda bulunur.

Aston Martin mühendisleri tarafından 6000 dev/dak'da sınıfının lideri 680PS/671bhp ve 2750-6000rpm arasında 800Nm/590lb ft sunmak üzere ayarlanan bu olağanüstü el yapımı motor, değiştirilmiş kam profilleri, optimize edilmiş sıkıştırma oranları, daha büyük turbolar ve bir artış elde etmek için artırılmış soğutma özelliklerine sahiptir.

Aston Martin Baş Teknik Sorumlusu Roberto Fedeli, yeni DB12 Volante hakkında şunları söyledi: “Volante, DB12 Coupe'de çok başarılı bir şekilde tanıtılan tüm Super Tourer özelliklerine sahip. Sınıfında lider olan bu performansı ve kullanımı korumuş olmamız, DB12 platformunun altında yatan parlaklığın ve üstü açık bir versiyonda üstün aktarma organları ve şasisinin avantajını sürdürmek için yaptığımız çalışmanın kanıtıdır. Artık "daha yumuşak" bir seçenek olmayan DB12 Volante, yalnızca üstü açılır bir Aston Martin'in sunabileceği benzersiz zevk ve memnuniyetle gerçek bir spor otomobilin verdiği heyecanı sunuyor."

 

8 katmanlı yalıtıma sahip olan kumaş tavan kanopisi, üstün kabin konforu için akustik olarak geliştirilmiştir. Güzelce oyulmuş tavan çizgisi kaldırıldığında DB12'nin kusursuz profilini koruyor. Alçaltıldığında Katlanma mekanizması, güzel ve zarif bir kuyruk oluşturmak için sert bir tonneau kapağının altına oturuyor.

Tavanın açılması 14 saniye ve kapanması 16 saniye sürüyor ve saatte 31 mil hıza kadar ve 31 mil hızla karşıdan esen rüzgarda dahi kullanılabiliyor.

Aralarından seçim yapabileceğiniz dört farklı dış kaput rengi vardır. Siyah rengi standarttır, bunun yanında Kırmızı, Mavi ve "Siyah ve Gümüş" seçenekleri mevcuttur. Bu seçenekler, çok çeşitli kişiselleştirmeye olanak tanır ve neredeyse sonsuz gövde ve iç renk seçimini tamamlayacak bir harmoni oluşmasını sağlar.

Görsel olarak DB12 Volante, Coupe'nin cesur ve iddialı dış tasarımına kendi unutulmaz yorumunu katıyor. Parlak K-Katlama tavan mekanizmasının mümkün kıldığı sade ambalajdan yararlanan Aston Martin tasarım ekibi, tavan kaldırıldığında veya indirildiğinde sansasyonel görünen şık ve atletik bir form elde etti. Gergin kumaş kaput, Volante'ye katlanır metal tavanlı üstü açık arabalarda olmayan farklı bir görünüm kazandırıyor. Alçaltıldığında ve yontulmuş sert tonneau'nun altına gizlendiğinde, Volante kozunu oynuyor; zarif, kesintisiz kemer çizgisi, gösterişli iç mekana cezbedici bir bakış atıyor ve paketten taviz vermeyen rakiplerin lütuf çabalarını utandıran kıvrak ve kaslı bir kuyrukla doruğa ulaşıyor.

Yüksek performans ve çarpıcı tarz DB12 Volante'nin özünde vardır, ancak aynı zamanda olağanüstü konfor, kalite ve işçiliğe de sahiptir. Volante'nin iç mekanını Coupe muadilinden farklı kılan hoş bir ayrıntı; Koltuk arkalıklarındaki ahşap kaplama veya karbon fiber paneller, tavan alçaltıldığında ekstra bir görsellik ve lüks imaj oluşturmak için kapı döşeme kaplamasıyla eş şekilde tasarlandı.

Bu ultra lüks ortam, hem sürücü hem de yolcular için her şeyi kapsayan bir deneyim sunar. Temiz, çağdaş tasarım ve en kaliteli malzemeler, DB12'nin ısmarlama bilgi-eğlence sistemi, Bowers & Wilkins surround sesli hi-fi ve yolcuları tamamen bağlantılı son teknoloji bir deneyime çeken HMI sistemleri ile Aston Martin'e özgü bir görünüm ve his yaratıyor.

Aston Martin Baş Kreatif Sorumlusu Marek Reichman şunları söyledi: "Sürücüler için açık hava performansı makineleri yaratmak, ilk Volante modeli olan efsanevi  coupe’yi piyasaya sürmemizle, geçmişi 1965'e dayanan Aston Martin genelinde her zaman kalplerde özel bir yere sahip olmuştur. Bizim için bir tasarım ışığı oldu ve her zaman öyle olacak.

“Yeni DB12 Volante, yine sürüş arzusu içeren bir başka duygusal Aston Martin tasarım formu. Muazzam yeteneklerini yansıtan zarif, kaslı bir dış şekli, çok gelişmiş yapısal unsurların üzerine yerleştirilmiş, temiz ve çağdaş bir iç mekanla şekillendirdik. Açık havada otomobillerde maceraya atılma sevincimizi ve mutluluğumuzu paylaşanlar için performans tasarımıyla hazırlanmış yeni DB12 Volante, kesinlikle heyecan verici ve özgün tarihimize katkıda bulunan bir deneyim.”

Aston Martin'den Q; ultra lüks kişiselleştirme hizmeti, DB12 Volante'ye kendi damgasını vurmak isteyenlere olanak tanır. Müşteriler, Q'nun tasarımcılarının ve zanaatkârlarının becerilerine erişerek, tek bir küçük ayırt edici ayrıntıdan tam ölçekli mühendislik ve tamamen ısmarlama bileşenlerin üretimine kadar her şeyi kapsayabilen bir defaya mahsus bir kişisel hizmete alma yolculuğunun keyfini çıkarıyor. Bir müşterinin nihai DB12 Volante vizyonunu gerçekleştirmek için hazır bulunan Q by Aston Martin ile, gökyüzü gerçekten sınırdır.

DB12 Volante, ilk olarak Cuma günü The Quail: A Motorsports Gathering'de ve hafta sonu Pebble Beach'teki seçkin kulüp binası Aston Martin Club 1913'te Concours D'Elegance'da sergilenerek  bu hafta California'daki Monterey Car Week'te dünya çapında ilk kez sahneye çıkacak.

 

DB12 Volante'nin üretimi 2023'ün 3. çeyreğinde başlayacak ve ilk teslimatların 2023'ün 4. çeyreğinde başlaması planlanıyor.

 
18 Ağustos 2023